Mleko matki jest najbardziej wartościowym pokarmem, które możemy dostarczyć swojemu dziecku w pierwszych miesiącach jego życia. Stanowi idealne źródło składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju maluszka oraz przeciwciał wzmacniających jego odporność. Aktualnie bardzo wiele mam decyduje się na odciąganie pokarmu, przechowywanie go i podawanie dziecku po pewnym czasie. To bardzo wygodne rozwiązanie, gdy młoda mama chce wrócić do pracy lub najzwyczajniej w świecie spotkać się ze znajomymi.

jak przechowywac mleko matki

Jak należy przechowywać pokarm matki?

Podstawową kwestią w przechowywaniu swojego pokarmu jest pojemnik, w którym będzie się on znajdować. Mleka matki nie można przechowywać w byle czym, zaleca się korzystanie ze specjalnych, sterylnych pojemników na żywność, które nie zawierają bisfenolu A. Ponadto powinny być szczelnie zamykane.

Odpowiedni pojemnik na niewiele się zda, jeśli pokarm będzie przechowywany w nieodpowiedni sposób. Mleko matki może być przechowywane w następujących warunkach:

w temperaturze pokojowej przez maksymalnie 4 godziny;

do 5 dni w lodówce (4oC lub mniej);

w temperaturze -10oC do dwóch tygodni;

w zamrażalce (-18/20oC) przez 6 miesięcy.

Przechowując swój pokarm w lodówce, pamiętajmy, by nie umieszczać go na drzwiach lodówki, gdzie jest narażony na częste zmiany temperatury. Pojemniki z pokarmem dla dziecka powinny znajdować się w głębi lodówki. Warto także na pojemniku umieścić datę pobrania mleka i podawać dziecku najstarszą porcję, by cenny pokarm się nie zmarnował.

Rozmrażanie i podgrzewania pokarmu

Po wyjęciu pokarmu z zamrażalki można włożyć je do lodówki, gdzie powoli będzie się rozmrażać (może w niej spędzić maksymalnie 24 godziny). Jeśli zależy nam na czasie, możemy wykorzystać podgrzewacz do butelek lub zanurzyć pojemnik z mlekiem w letniej wodzie. Wówczas mleko można przechowywać w temperaturze pokojowej do 4 godzin. Pamiętajmy, że rozmrożonego mleka nie można ponownie zamrażać.

Podgrzewanie wcześniej odciągniętego mleka nie jest skomplikowane. Przede wszystkim należy pamiętać, żeby woda służąca do podgrzewania pokarmu nie miała z nim żadnego kontaktu. Mleka nie wolno podgrzewać w mikrofali, piekarniku, na kuchence elektrycznej i gazowej. Nie wolno także dopuścić by mleko zaczęło się gotować, wtedy straci wszystkie swoje cenne składniki.

Pamiętajmy, że pokarm matki można podgrzewać tylko raz. Dlatego przygotujmy taką porcję, którą dziecko będzie wstanie zjeść w czasie jednego karmienia. Miejmy także na uwadze, że wcześniej odciągniętego pokarmu nie należy mieszać ze świeżym.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.