Laktator jest urządzeniem, które przydaje się w bardzo wielu sytuacjach, gdy kobieta karmi piersią. Przede wszystkim pomaga w pobudzeniu procesu laktacji, gdy młoda mama ma z nim problem, a wbrew pozorom często się to zdarza. Laktator pozwala także na odciąganie pokarmu, gdy kobieta produkuje go za dużo, dzięki czemu zapobiegamy stanom zapalnym piersi. Odciąganie pokarmu jest także ulgą, gdy maluszek dopiero uczy się prawidłowej techniki ssania i ciągłe karmienie piersią jest po prostu bardzo bolesne.

laktator

Jakie są rodzaje laktatorów?

Przygotowując wyprawkę dla dziecka, często zapomina się o laktatorze, który, jak się okazuje, po porodzie, jest bardzo przydatny i potrzebny. Wówczas szybko decydujemy się na zakup urządzenia do odciągania pokarmu i nie mamy czasu na przemyślenie, który będzie odpowiedni.
Wybierając laktator, zwróćmy uwagę na jego rodzaj. Na rynku znajdziemy laktatory ręczne, elektryczne, pojedyncze oraz podwójne.

Laktator ręczny

Jest zdecydowanie tańszy niż laktator elektryczny, a także cicho pracuje. Poleca się go przy sporadycznym odciąganiu niewielkich ilości mleka. Przy częstym odciąganiu dużych ilości pokarmu można się zmęczyć, ponieważ podczas użytkowania trzeba stale naciskać pompkę. Nie zawsze ma się także czas na odciąganie pokarmu w spokoju.

Laktator elektryczny

Jest zdecydowanie wygodniejszy w użyciu, ale także jego cena jest wyższa. Przydaje się, zwłaszcza gdy konieczne jest częste odciąganie dużych ilości pokarmu. Efektywniej odciąga mleko od laktatora ręcznego. Jego wadą jest głośny, w porównaniu z ręcznym, tryb pracy.

Laktator pojedynczy i podwójny

Laktator pojedynczy, jak sama nazwa wskazuje, odciąga pokarm z jednej piersi, podwójny natomiast z dwóch w tym samym czasie. Ten drugi jest polecany szczególnie zapracowanym mamom, które regularnie odciągają pokarm dla swojego maleństwa. Bardzo przydaje się także w przypadku bliźniąt.

Na co zwrócić uwagę wybierając laktator?

Wybierając laktator, warto porównać kilka różnych ofert i sprawdzić jakie dodatkowe funkcje posiadają interesujące nas urządzenia. Dobrze, jeśli zainwestujemy w laktator, który posiada:

tryb cichej pracy – jest to bardzo ważne w przypadku laktatorów elektrycznych, niektóre z nich pracują naprawdę głośno;

regulację siły ssania – ta opcja umożliwia dostosowanie siły ssania tak, żeby odciąganie pokarmu było bezbolesne;

nakładkę masująca, dzięki której piersi są mniej obolałe, dodatkowo pobudza ona laktację;

dodatkowe akcesoria, np. etui, które przyda się, gdy będziesz chciała odciągać mleko poza domem;

naśladowanie rytmu ssania dziecka- tę funkcję posiadają niektóre laktatory elektryczne. Laktator podobnie jak dziecko wykonuje szybkie ruchy ssące pobudzające wypływ pokarmu oraz ruchy głębokie stymulujące produkcję mleka.

Poza tym warto zwrócić uwagę na łatwość mycia i sterylizacji laktatora. Im prostsza budowa i mniej zakamarków, tym lepiej.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.