Karmienie piersią jest bardzo korzystne zarówno dla matki, jak i dziecka. Między młodą mamą a maluszkiem buduje się niepowtarzalna więź, a bliski kontakt z ciałem matki zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa. Niestety bardzo często karmienie piersią jest dla świeżo upieczonych mam bardzo bolesne. Niemowlę, które jeszcze nie nauczyło się prawidłowo ssać piersi, rani delikatne brodawki, powodując ich bolesność, podrażnienie, a nawet krwawienie. Dlatego bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja piersi w okresie karmienia maluszka.

karmienie piersia

Jak dbać o brodawki w trakcie karmienia piersią?

Każda matka wie, jaki ból sprawiają podrażnione brodawki. Maluszek, który dopiero uczy się ssać pierś, może uszkodzić podatne na zranienia brodawki, o które należy odpowiednio dbać, by nie doszło do zakażenia.

Naturalnym i skutecznym sposobem na podrażnione brodawki jest smarowanie ich swoim własnym mlekiem. Nasz pokarm zawiera tłuszcze, które bardzo dobrze nawilżają uszkodzoną skórę oraz przeciwciała zapobiegające infekcji. Można także stosować specjalne balsamy do brodawek, które łagodzą podrażnienia, poprawiają elastyczność skóry i wspomagają odbudowę naskórka. Pamiętajmy także, że podrażnione brodawki potrzebują dostępu do powietrza, dzięki któremu ranki będą się szybciej goiły. Dlatego warto chodzić w luźnych przewiewnych bluzkach bez stanika.

Higiena piersi podczas karmienia

W przypadku karmienia piersią nie musimy dbać o pełną sterylność. Nasze dziecko jest przyzwyczajone do naszej mikrobioty, więc ta mu nie zaszkodzi. Oczywiście o higienie nigdy nie należy zapominać, ale mycie piersi przed karmieniem w dodatku płynami antybakteryjnymi nie jest wskazane. Zbyt częste mycie piersi naraża brodawki na podrażnienia, ponieważ skóra brodawek produkuje film ochronny, który zapewnia jej optymalne nawilżenie i natłuszczenie. Myjąc piersi, usuwamy wspomniany film, przyczyniając się do podrażnień. Naprawdę wystarczy codzienne mycie piersi i brodawek podczas kąpieli. Przed przystawieniem maluszka do piersi należy natomiast dokładnie umyć ręce. Wiele mam przed karmieniem przeciera brodawkę odrobiną swojego mleka, by zetrzeć kurz lub włókna ubrania, dlatego ręce powinny być czyste.

Jak jeszcze dbać o piersi?

Karmiąc w naturalny sposób, pamiętaj o częstej zmianie stanika lub wkładki laktacyjnej oraz piersi, którą karmisz. Długie ssanie brodawek przez maluszka sprzyja podrażnieniom oraz powoduje rozmiękczenie skóry. Po maksymalnie 20 minutach należy przystawić malca do drugiej piersi i pozwolić wyschnąć pierwszej. Poza tym karmienie lepiej zacząć od piersi mniej podrażnionej. Głodny malec zwykle łapczywie ssie, co tylko pogorszy stan twoich brodawek.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.