Mleko matki jest najlepszym pożywieniem dla dziecka, zwłaszcza w pierwszych tygodniach jego życia. Przystawiając niemowlę do piersi, nie tylko zapewniamy mu pełnowartościowy posiłek, pełen witamin i składników odżywczych. Budujemy z maluszkiem także silną więź, dajemy poczucie bezpieczeństwa, czułości i miłości. Wiele młodych mam zastanawia się, jak długo powinny karmić piersią. Niestety nie ma jednej jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jednak postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tą kwestią.


Karmienie wyłącznie piersią


Noworodka powinno się przystawić do piersi w pierwszej godzinie życia. Pierwszy kontakt matki z dzieckiem jest niezwykle cenny dla obojga. Zaczyna się tworzyć niezwykle intymna więź, dziecko czuje ciepło i dotyk matki. Czuje jej miłość, bliskość i bezpieczeństwo. To również idealny moment na pierwsze karmienie. Maluszek może zaspokoić pierwszy głód, niezwykle wartościowym posiłkiem-siarą, która jest doskonałym źródłem przeciwciał. Siara pozwala także na skolonizowanie przewodu pokarmowego niemowlęcia „dobrymi” bakteriami.

jak dlugo karmic piersia


Nie ulega wątpliwości, że mleko matki jest najcenniejszym pokarmem dla noworodka. Przez pierwsze 6. miesięcy życia maluszek powinien być karmiony wyłącznie mlekiem matki. To najbezpieczniejszy i optymalny sposób żywienia malca w tym okresie. W pierwszym półroczu życia układ pokarmowy dziecka nie jest w stanie prawidłowo strawić innego pokarmu niż mleko. Dopiero po ukończeniu 6 miesiąca życia można stopniowo wprowadzić inne pokarmy i napoje. Nie mogą one jednak zastąpić karmienia piersią, a jedynie je uzupełnić i powoli urozmaicać dietę maluszka.


Karmienie piersią i pokarmami stałymi


Jak wspomniano wcześniej, gdy maluch skończy pół roku, jego dietę można stopniowo urozmaicać żywnością inną niż mleko matki. Jednak w tym okresie karmienie piersią wciąż powinno być główną formą karmienia. W miarę dojrzewania dziecko samoistnie zaczyna zjadać więcej żywności uzupełniającej, a ogranicza ilość wypijanego mleka. Maleje częstość karmienia piersią lub ilość pobierane mleka podczas karmienia. Mama może ten proces także modyfikować, wedle swoich potrzeb. Proces odstawienia malca od mleka jest stopniowy i o ile nie wprowadza się nagle radykalnych zmian, w naturalny sposób dochodzi do całkowitego zaprzestania karmienia piersią.


Jak długo powinno się karmić piersią?


Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, dziecko powinno być karmione mlekiem matki przynajmniej dwa lata. Amerykańska Akademia Pediatrii podaje, że karmienie piersią powinno trwać rok, natomiast Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci twierdzi, że karmienie mlekiem matki, powinno trwać tak długo, jak wynika to z potrzeb matki i dziecka.


Karmienie piersią jest bardzo indywidualną kwestią i nikt nie powie nam, jak długo powinnyśmy żywić nasze dziecko swoim pokarmem. Jedno jest pewne, przez pierwsze pół roku życia, dziecko należy karmić wyłącznie mlekiem matki, później stopniowo wprowadzać inne pokarmy. W przypadku zaprzestania karmienia dziecka słuchaj potrzeb swoich oraz malca.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.