Wiele matek decyduje się na odciąganie pokarmu dla swojego maluszka, czasami z konieczności, nieraz ze zwykłej wygody. Bez względu na powód pamiętajmy, że nauka odciągania pokarmu do butelki wymaga czasu. Uzbrójmy się więc w cierpliwość i stosujmy się do podstawowych zasad odciągania pokarmu.

Odciąganie pokarmu krok po kroku


Właśnie doszłaś do momentu, w którym stwierdzasz, że laktator kupiony w czasie ciąży nie był zbędnym wydatkiem. Od teraz ten sprzęt stanie się twoim najlepszym przyjacielem, gdy tylko nauczysz się poprawnie korzystać z laktatora. Pierwsze próby odciągania pokarmu mogą okazać się stresujące i czasochłonne. Spokojnie, wystarczy odrobina cierpliwości i wprawy, a ściągania mleka może stać się całkiem przyjemne.

higiena laktatora


W zależności od modelu laktatora korzystanie z niego może się trochę różnić, dlatego zapoznaj się z instrukcją obsługi swojego sprzętu. Gdy już chcesz przystąpić do odciągania mleka, powinnaś usiąść wygodnie, w końcu ściąganie pokarmu z piersi trochę potrwa. Następnie przyłóż do piersi silikonowy lejek, jego środek powinien znajdować się nad brodawką, a silikon nie może nadmiernie uciskać piersi. Na początku możesz odczuwać dyskomfort, to całkowicie normalne. Nie powinnaś jednak czuć bólu podczas odciągania pokarmu. Po założeniu lejka na pierś wystarczy włączyć laktator i ustawić moc ssania (jeśli masz mechaniczny). W przypadku ręcznych urządzeń należy rytmicznie naciskać pompkę. Zazwyczaj po kilku minutach mleko zacznie swobodnie wypływać. Podczas odciągania mleka ważne jest, żeby się nie stresować, warto także przypominać sobie chwile spędzone z maluszkiem, co pobudza wypływanie pokarmu.


Wskazówki dotyczące odciągania pokarmu


Korzystanie z laktatora nie jest trudne, potrzeba jedynie trochę cierpliwości, by opanować technikę oraz znaleźć rozwiązania optymalne dla nas. Warto także stosować się do poniższych wskazówek

Dbaj o codzienną higienę piersi, zwłaszcza po odciągnięciu pokarmu.

Dezynfekuj sprzęt i akcesoria, z których korzystasz podczas odciągania pokarmu. Najlepiej zaraz po ściągnięciu mleka dokładnie umyj lejek i wszystkie inne akcesoria, tak by były czyste i nie zostały na nich resztki twojego mleka. Wysuszone elementy laktatora przechowuj w suchym, czystym i szczelnym pojemniki. W przypadku wcześniaków warto korzystać z akcesoriów jednorazowych.


Dokładnie umyj ręce tuż przed odciąganiem mleka.

Przygotuj się do odciągania mleka. Uszykuj sobie wszystko, czego możesz potrzebować w tym czasie, nie tylko sprzęt, ale także napój, przekąskę, telefon czy pilot do telewizora, by uniknąć niepotrzebnych przerw podczas korzystania z laktatora.

Zadbaj o swoją wygodę i spokój, odciągaj mleko w czystym miejscu, a nie na przykład w toalecie.
Zwróć uwagę na swoją pozycję, staraj się nie obciążać ramion i pleców.

Przed odciąganiem mleka zrób delikatny masaż swojej piersi, ogrzejesz w ten sposób mleko oraz ułatwisz jego wypływ.

Nie ściskaj i nie ugniataj piersi bądź dla siebie delikatna.

Zrelaksuj się- stres utrudnia wypływ mleka.

Myśl o maluszku podczas odciągania- to stymuluje wypływ pokarmu.

Dostosuj czas odciągania do siebie i swojego organizmu. Wypływ pokarmu może następować tylko we wczesnej fazie odciągania. U niektórych kobiet natomiast występuje wypływ wielokrotny lub późny, wówczas ściąganie mleka będzie trwało dłużej.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.