Inhalacja jest skuteczną metodą podawania leków drogą wziewną w przypadku przewlekłych chorób dróg oddechowych, np. astmy, POChP, mukowiscydozy, zapalenia oskrzeli. Podanie leku w postaci aerozolu bezpośrednio do zakażonych dróg oddechowych jest znacznie efektywniejsze niż metoda doustna. Jednak, by inhalacja przyniosła oczekiwane rezultaty należy ją wykonywać w odpowiedni sposób.

Technika inhalacji w dużej mierze zależy od rodzaju urządzenia, którym będziemy ją wykonywać. Na rynku dostępne są inhalatory proszkowe, ciśnieniowe oraz do nebulizacji (pneumatyczno tłokowe, ultradźwiękowe oraz membranowe).

inhalacje dzieci

Jak korzystać z nebulizatora?

W przypadku nebulizacji, która jest rodzajem inhalacji, niezbędny jest inhalator z nebulizatorem, czyli pojemnikiem na lek, np. Inhalator Flaem 4Neb z nebulizatorem RF9, który jest jednym z lepszych nebulizatorów dostępnych na rynku. W nebulizatorze lek w formie płynnej przekształcany jest w aerozol i w tej formie pacjent wdycha go przez ustnik lub maseczkę, dzięki czemu trafia on bezpośrednio do dróg oddechowych.

Korzystanie z nebulizatora jest bardzo proste. Przed rozpoczęciem inhalacji należy dokładnie umyć i wytrzeć ręce. Następnie odmierzamy dawkę leku i dodajemy ją do nebulizatora. Potem wystarczy tylko usiąść wygodnie w pozycji wyprostowanej, przyłożyć maseczkę do twarzy lub włożyć ustnik do ust i włączyć urządzenie. Korzystając z nebulizatora, możemy oddychać swobodnie, ale powoli i głęboko. Nie trzeba koordynować oddechu z podawaniem leku.

Pamiętajmy tylko, że jeśli korzystamy z ustnika, oddychać należy przez usta, a nie nos. Inhalację należy wykonywać do czasu skończenia się leku, co zazwyczaj trwa kilka minut. Gdy skończymy zabieg, możemy rozłączyć nebulizator, umyć maseczkę lub ustnik oraz pojemnik na lek. Przewodu powietrznego nie należy przepłukiwać. Jeśli z urządzenia korzysta kilka osób, każda z nich powinna mieć swoją własną maseczkę lub ustnik.

inhalacje dzieci

Jak korzystać z inhalatora proszkowego i ciśnieniowego?

W przypadku tych inhalatorów bardzo ważne jest skoordynowanie wdechu z podaniem leku, z czym małe dzieci mogą mieć problem. Natomiast sama technika inhalacji jest bardzo podobna.

Gdy używamy inhalatora proszkowego, przed rozpoczęciem inhalacji należy załadować dawkę leku, przekręcając pokrętło do oporu. Po usłyszeniu charakterystycznego kliknięcia inhalator jest gotowy do pracy. Wówczas możemy włożyć ustnik do ust i wykonać głęboki wdech przez usta. Na chwilę wstrzymajmy oddech, po czym możemy wyjąć inhalator i spokojnie wypuścić powietrze. Po inhalacji warto przepłukać jamę ustną wodą.

Korzystając z inhalatora ciśnieniowego, należy go wstrząsnąć przed użyciem, by równomiernie wymieszać lek. Można jedną dawkę leku uwolnić w powietrze, aby sprawdzić, czy urządzenie działa. Następnie należy wykonać głęboki wydech i włożyć ustnik do ust. Rozpoczynając wdech przez usta, trzeba nacisnąć dozownik inhalatora, by uwolnić dawkę leku. Wstrzymując oddech, wyjmujemy inhalator z ust, po czym wykonujemy spokojny wydech. Po użyciu inhalator należy przemyć wilgotną ściereczką.

Kupując inhalator, warto zapoznać się z instrukcją jego obsługi i postępować zgodnie z nią. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.