Jesienią i zimą, gdy temperatura powietrza na dworze znacznie się obniża, zaczyna się sezon grzewczy. Włączone kaloryfery i płonący ogień w kominku ogrzewa nasze domy, ale także znacznie wysusza powietrze, którym oddychamy. Niska wilgotność powietrza negatywnie wpływa na nasze samopoczucie oraz stan zdrowia. Dlatego warto zadbać o nawilżanie powietrza, by utrzymać optymalny poziom wilgotności w mieszkaniu, na poziomie 40-60%.

nawilzanie powietrza

Niekorzystny wpływ suchego powietrza na zdrowie


Suche powietrze, na które jesteśmy narażeni w okresie grzewczym, powoduje dyskomfort, pogarsza nasze samopoczucie i źle wpływa na zdrowie domowników. Niska wilgotność powietrza przyczynia się do wysuszenia błon śluzowych, co skutkuje uczuciem suchości i drapania w gardle, wówczas może pojawić się uporczywy kaszel i trudności z oddychaniem. Przebywanie w takim pomieszczeniu jest szczególnie niewskazane w przypadku osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego.


Suche powietrze negatywnie wpływa nie tylko na drogi oddechowe, ale także na stan naszej skóry. Sucha, swędząca i zaczerwieniona skóra niekoniecznie jest objawem alergii. Takie problemy skórne mogą wynikać właśnie z wysuszonego powietrza. To natomiast może skutkowac utratą właściwości ochronnych  i tworzenie mikrouszkodzeń przez kótre mogą przeniknąć do naszego organizmu drobnoustroje wywołując infekcje.


Ogrzewanie pomieszczeń sprzyja odkładaniu się kurzu, przez co u alergików mogą nasilić się objawy alergii. Poza tym suche powietrze jest idealnym środowiskiem dla wirusów. Wówczas jesteśmy bardziej narażeni na infekcję. Innymi problemami, które może wywołać suche powietrze, są: chroniczny ból głowy, suche oczy oraz niealergiczny nieżyt nosa.

nawilzanie powietrza

Jak zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w domu?


Najprostszym sposobem na podniesienie poziomu wilgotności w domu jest położenie mokrego ręcznika na kaloryfer. Jednak to rozwiązanie jest mało efektywne i krótkotrwałe. Chcąc w naturalny sposób nawilżyć powietrze w domu, można zacząć hodować rośliny doniczkowe, które są dobrymi nawilżaczami. W tym celu najlepiej się sprawdzą, np.: fikus, bluszcz, paproć. Rośliny te mają także inną zaletę. Mianowicie pełnią funkcję naturalnych filtrów, oczyszczają powietrze z toksycznych substancji.


Jednak najskuteczniejszą metodą jest zastosowanie nawilżacza powietrza. Ne rynku znajdziemy wiele modeli, od dekoracyjnych wykonanych ze szkła lub ceramiki po profesjonalne, elektryczne urządzenia, które również mogą zachwycić designem. Te drugie, choć droższe, są wydajniejsze i efektywniejsze w nawilżaniu powietrza. Wytwarzają więcej pary wodnej i równomierniej rozprowadzają ją po mieszkaniu. Mogą także pełnić funkcję inhalatora, jeśli do wody doda się olejki eteryczne.

W sklepach dostępne są modele ultradźwiękowe, parowe i ewaporacyjne. W ofercie znajdują się również urządzenia wielofunkcyjne np. oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania. Każde posiada wady i zalety, dlatego warto zrobić mały przegląd, zanim wybierzemy konkretny model nawilżacza powietrza, tak  by dobrać urządzenie idealnie do swoich potrzeb. 

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.